Çocuklar Annelerinin Korkularını Miras Alır
30 Aralık 2022
Sesli dinlemek için tıklayın

Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı

344

Bilimsel sonuçlara göre çocuklar, hamilelikten çok önce gerçekleşmiş olsa bile annelerinin travmalarını miras alıyorlar. Amerikalı bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda bunu farkettiler. Deneyde, zavallı hayvanlara nane koklattıktan sonra elektrik şoku vererek nane kokusundan korkmaları gerektiğini öğrettiler.

Bir süre sonra, bu fareler yavruladı. Elektrik şoku almadan normal yaşamlarını süren ikinci fare grubu da yavruladı. İki grup yavru da elektrik şokuna hiç maruz kalmadı. Bilim adamları, bu yavrulara nane koklattıklarında sadece ilk gruptaki yavruların bu aromadan korktuklarını gözlemlediler.

Çocuklar, annelerinin fobilerini genetik aktarım ile alır.

Daha da ilginç olan şey ilk grup yavruların annelerinden uzakta bile olsalar nane kokusu duyduklarında korkmalarıydı. Bunun nedenini araştıran bilim adamları, kalıtsal korkuların beynin amigdala bölümünde kaydedildiğini buldu. 

Amigdala, bir hayvan büyürken dış tehditleri algılama ve bu tehditlere uygun karşılık oluşturma işlevlerinden sorumlu kısımdır. Bu nedenle yeni öğrenilmiş fobi ve tehditlerin beynin bu bölümünde depolanması normaldir. Yavrulara amigdala bölümünü bloklayan bir ilaç verildikten sonra nane kokusuna karşı tepkisiz kalmaları da bulguları doğruladı.

Yayım Tarihi : 03.09.2022

Derleyen & Çeviren
Mehmet Levent Ünal, Zeynep Geylan

UYARI: İşbu blog içerisinde yer alan bilgi ve uygulama teknikleri tedavi amacı taşımamaktadır. Söz konusu bilgiler bu tekniği öğrenmek için eğitime katılan katılımcıyı bilgilendirmek amaçlı olup sağlık hizmeti niteliğinde değildir.Verilen bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi mutlaka doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir.
Her türlü hastalık ve benzeri tedavi gerektiren sorunlarınız için dokturunuza danışınız.