KENDİNİZ OLMAK
16 Aralık 2022

Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı

477

Bir gün, kendine güvenen bir uygulayıcı, kutsal olmayan bir yerde kutsal maddeleri ritüelin dışında kullandı. Odin'in adını sürekli tekrar ettiği yolculuğu sırasında bir komşusundan kendisine önemli bir soru sormasını istedi.

- Kendin ol. 

Diye yanıtladı uygulayıcı.

"Senden hoşlanmıyorum." Bu iki kelime, bir başkasından duyabileceğimiz en güzel sözler değil. Herkesi memnun etmek istiyoruz - bu yeni bir haber değil.

Yeniden doğmayı durdumak için ne yapmak gerekir?

Tek "ama" - bazen bunu kendi ihtiyaçlarımızın, değerlerimizin, arzularımızın zararına yapmaya çalışırız. Başkalarının onayını beklerken, çok çabuk unutabilirsiniz. Bu unutuşta, herkes gibi olmak için çaresizce çabalar ve gerçekte kim olduğumuzu tamamen unuturuz.

Not 1: Herkes senden hoşlanmıyor.

Not 2: Fena değil. Hayat adil değil ve herkesi memnun edemezsiniz. Herkes için mükemmel olamazsınız. Dahası - genellikle herkes için iyi olma arzunuz tam tersi bir etkiye neden olur - insanlar köleliği ve dalkavukluğu sevmezler. Evet, ne olursa olsun sizden hoşlanmayan insanlar var. Bırakın gitsin.

Değiştiremeyeceğiniz bir şey için zamanınızı boşa harcamayın. Kendiniz olun. Eğer biri sizden hoşlanmıyorsa, bu sadece onun sorunudur, başka kimsenin değil. Bu durumda değiştirebileceğiniz tek şey kendiniz, daha doğrusu kendinize karşı tavrınızdır.

Bazen akıntının tersine gitmek kötü bir şey değildir. Hakikat ancak bir münakaşada doğar; yüzleşme karakteri yumuşatır ve bu nedenle kişiliği oluşturur. Yalnızca değerlerinizle yaşayın ve onları nasıl savunacağınızı bilin.

Not 3: İnsanlarla aynı fikirde olmayabilirsiniz. Bu insanlar sevilen ve saygı duyulan insanlar olsalar bile.

Not 4: İnsanların herkes tarafından sevilme ihtiyacı, çoğu zaman bu sevginin önündeki en büyük engeldir.

Not 5: Çok sayıda insan için, herkesi memnun etme arzusu, gelişimlerinin ve kariyerlerinin büyümesinin önündeki ana engeldir.

Herkesin arzuyu sevmesinden korkuyorsanız - ve sizin sorununuzu da - kendinize şu soruları sorun: Bir başkasının görüşüne aykırı olsa bile doğruyu mu söylüyorum? Kendi değerlerimi takip ediyor muyum? Dürüst müyüm? Motivasyonum doğru mu? Amacım, başkalarının hayatını olumlu yönde etkiliyor mu? Sevdiğim insanlarla aynı fikirde olmayabilir miyim? Ben gerçekten ben miyim?

Olumlu yanıtların çoğu endişelenecek bir şey olmadığını gösterir. Avantaj, olumsuz yanıtların yönündedir - herkesi memnun etmeye çalışmayı bırakıp kendin olmaya başlaman gerekir.

Gözyaşlarının nedenleri

Gözyaşları, düşünce ve beden arasındaki bağlantının en bariz örneğidir: bir duygu dalgalanması yaşarsınız ve gözlerinizden nem akar. Gözyaşlarının iyileştirici etkisi vardır ve bastırılmış enerjiyi serbest bırakmanın ana yoludur.

Gözyaşı dökmez ve duygu göstermezseniz, aksine, onları sıkıca içinize tıkarsanız, büyük olasılıkla bulaşıcı bir göz hastalığının kurbanı olacaksınız. Akan gözyaşı gözleri temizler ve korur, negatifleri garanti bir şekilde temizler.

Aynı şekilde duyguları serbest bırakmak, algınızın saf olmasını sağlayacaktır. Ağlamak herkes için kolay değildir. Çocuklara ağlamayı bırakmaları söylendiğinde duygularını bastırmayı öğrenirler. Özellikle erkek çocuklarında genellikle ağlamak bir zayıflık işareti olarak kabul edildiğinden yasaklanır, bu nedenle büyüdüklerinde zayıf olarak algılanacaklarını düşündükleri için gerçek duygularını ifade edemezler. 

Çoğu kişi gözyaşı yerine burun akıntısı, saman nezlesi veya sinüzite yakalanır - sonuçta duygular bir çıkış yolu bulmalıdır! 

Gözyaşlarının Psikolojik Nedenleri

Birinin ağladığını gördüğünüzde, tepki olarak kalbinizin tüm ipleri anında gerilir, bu nedenle hem çocuklar hem de yetişkinler gözyaşlarını genellikle duygusal bir manipülasyon olarak kullanırlar.

Bebekler çoğu zaman sebepsiz yere ağlarlar çünkü bunun sizin dikkatinizi çekeceğini bilirler; yetişkinler ise acınmak için ağlarlar. Gerçek gözyaşlarını, yüzeysel olanlardan veya hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak hıçkırıklardan ayırt edebilmek çok önemlidir. 

Ayarlama ve odaklama: Kulaklar

Kulaklar, havadaki anlık titreşimleri alıp beyne gönderilen elektriksel uyarılara çevirerek duymamızı sağlar. Kelimeleri ve müziği; zevk, acı ve neşe sesleri; ve sizi ağlatan veya geren sesler duyarsınız. Kulaklarınızın yardımıyla sadece sesleri almakla kalmaz, yorumlama ve anlama içeren şeyleri de dinlersiniz. Kulak problemleri, duyduklarınızla başa çıkma becerinizle doğrudan ilgilidir.

Yalnızca hoş olmayan görüntülere gözlerinizi kapatamayacağınız gibi, yalnızca hoş olmayan seslere de kulaklarınızı kapatamazsınız. Bunun tek yolu, işitme güçlüğü çekmek veya sağır olmaktır. Ayrıca kulaklar, dengeyi korumanıza yardımcı oldukları için dengeyi de destekler. "Birini dinlemek", söylenenleri gerçekten duymak ve yargılamadan dinlemek anlamına gelir.

Dinlemek zor olabilir, çünkü kendi acınız veya rahatsızlığınız diğer kişinin söylediklerini duymanızı engelleyebilir veya kendi düşünceleriniz dikkatinizi başka yöne çevirebilir ve dikkatinizi konuşmacıya vermenize engel olabilir. Sözleri duyabilirsiniz ama bu, dinleyebilmek için yeterli değildir: sözcüklerin ardındaki anlamı yakalamanız, anlatıcının niyetini algılamanız gerekir.

Dinlemek, tüm dikkat ve anlayışla duymak demektir. Birini yargılamadan dinlemek, bir süreliğine kendi sorunlarınızı unutmak, tamamen açılmak ve duyduklarınızı kabul etmek demektir. Dinlemek aynı zamanda iç sesinizi, kendi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı dinlemek anlamına da gelir. Tıpkı diğer insanların sözlerine sağır kalabildiğiniz gibi, kendiniz ve iç dünyalarınızda olup bitenleri dinlemeyi de reddedebilirsiniz.

İç sese kulak vermek, dış seslere kulak vermek kadar önemlidir. Asla gerçekten dinlenmemiş veya dinlememiş olabilirsiniz. Anne babanız ne sıklıkta sizin hikayelerinizi ve endişelerinizi dinleyemeyecek kadar meşgul veya dikkati dağılmış durumdaydı? "Bunun bir önemi yok" veya "Çok meşgulüm" ifadelerine ne kadar aşinasınız?

Tüm insanlarda duyulmak, tanınmak ve anlaşılmak için doğal bir istek vardır. Böyle bir anlayışın olmaması, kendi içinize kapanmanıza, kimseyle paylaşamadığınız ve hiçbir şekilde iletişim kuramadığınız hissine kapılmanıza neden olur. Birisinin gerçekten ne söylediğinizi duyup anlayabildiği ortaya çıktığında, bu büyük bir rahatlama getirir - psikoterapistlerin faydası da buradan gelir!

  • Sizi en çok üzen ne duyuyorsunuz?
  • Neyi duymayı reddediyorsunuz?
  • Kendi ihtiyaçlarınıza karşı sağır mısınız?
  • Dünya ile uyumunuzu mu kaybettiniz?

Yayım Tarihi : 14.01.2023

Çeviren
Zeynep Geylan

Derleyen & Yayımlayan
Mehmet Levent Ünal, Bengisu Ersoy

UYARI: İşbu blog içerisinde yer alan bilgi ve uygulama teknikleri tedavi amacı taşımamaktadır. Söz konusu bilgiler bu tekniği öğrenmek için eğitime katılan katılımcıyı bilgilendirmek amaçlı olup sağlık hizmeti niteliğinde değildir.Verilen bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi mutlaka doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir.
Her türlü hastalık ve benzeri tedavi gerektiren sorunlarınız için dokturunuza danışınız.