Rüyalarını Kontrol Edebilenlerden Misiniz?
15 Ocak 2023
Sesli dinlemek için tıklayın

Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı

452

Rüyalarını kontrol edebilen insanlar, yani lusid rüyalar gören insanlar dış dünyalar ile bağlantı kurabilir, hatta bazen bazı sorulara cevap bile bulabilirler!

Rüyalar çok önemlidir ancak onları incelemeye başladığımızda sınırlandığımızı fark ederiz çünkü insanlar uyurken ve rüya görme anında haliyle bize direkt bilgi aktaramazlar. Bu durumda araştırmacılar insanların uyandıktan sonra hatırladıklarına güvenmelidir. Northwestern Üniversitesi'nde sinirbilimci olan Ken Paller liderliğinde toplanmış bilim insanları, bu sorunun üstesinden gelebilecek bir yol bulmuş olabileceklerini iddia ediyor.

Dr Paller'in çıkış noktası, uyuyan insanların rüya gördüklerinin farkında olduğu zamanlar "hızlı göz hareketi" (REM) uykusu olarak bilinen uyku evresi ile ilişkisiydi. REM uykusu sırasında beyin aktivitesi, uyanık olduğumuz saatlerde görülenlere benzer. Geçmiş araştırmalar, insanların REM uykusu sırasında dış dünyada meydana gelen olaylardan etkilenmesinin mümkün olduğunu göstermiştir. 

Current Biology'de açıklandığı gibi, Dr Paller, Fransa, Almanya ve Hollanda'daki meslektaşları ile birlikte 35 gönüllü topladı. Hepsi zihinsel durumlarına dikkat etmek ve uyanık olduklarını mı yoksa rüya gördüklerini mi düşündüklerini analiz etmek için eğitildi. Bazı laboratuvarlarda (hepsinde olmasa da) bu eğitime farklı bir ses eşlik ediyordu. Aynı ses, katılımcılar REM uykusunda iken bir işaret olarak kendini gösterdi. Katılımcılar ayrıca rüya gördüklerinin farkında olduklarını belirtmek için ve aynı zamanda sorulara yanıt olarak farklı sol ve sağ göz hareketleri yapma konusunda eğitildi. Işık parlamaları, kollarında dokunma hissi ve hatta sesli bir şekilde iletilen sayıları yorumlama pratiği yaptılar.

Bu şekilde hazırlanan gönüllüler elektrotlarla bağlandı ve merkeze geri gönderildi. Bazen araştırmacılar ses işareti göndererek ve yanıt olarak bir göz sinyali bekleyerek rüyadaki insanlarla iletişim kurarlardı. Diğer zamanlarda ise katılımcılar kendilerine özgü bir göz sinyali gönderdiler. Temas kurulduğu netleştikten sonra araştırmacılar sorularını sordular ve cevapları beklediler.

Uyandıktan sonra görüşülen katılımcılar, onlara verilen soruları rüyalarında da alabildiklerini söyledi. Aralarından bir tanesi sorulan soruyu bir araba radyosundan duyduğunu söyledi, araştırmacılar tarafından gönderilen ışık parıltısı ise rüyadaki insanlarda titreyen bir ışık olarak tezahür etti. Sayısal sorulardan biri, bir evin sokak numarası olarak ortaya çıktı. Dr Paller ve meslektaşları, bu bulguların rüya gören insanlarla iletişim kurmaya çalışmanın anlamsız olduğu fikrini açıkça çürüttü, bu da araştırmacıların rüyaların ne işe yaradığına ve nasıl çalıştıklarına ışık tutmasına yardımcı olacak önemli bir gelişme olarak baş gösteriyor.

Derleyen & Çeviren
Mehmet Levent Ünal, Bengisu Ersoy

UYARI: İşbu blog içerisinde yer alan bilgi ve uygulama teknikleri tedavi amacı taşımamaktadır. Söz konusu bilgiler bu tekniği öğrenmek için eğitime katılan katılımcıyı bilgilendirmek amaçlı olup sağlık hizmeti niteliğinde değildir.Verilen bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi mutlaka doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir.
Her türlü hastalık ve benzeri tedavi gerektiren sorunlarınız için dokturunuza danışınız.