Yin ve Yang Yasası
28 Şubat 2023
Sesli dinlemek için tıklayın

Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı

1461

Yin-Yang yasası, iki zıt ilkenin etkileşimi anlamına gelir. Zayıflamış enerjiyle ilgili her şey Yin - Dişil ilkesine, güçlü enerjiye ait olanlar ise Yang - Eril ilkeye aittir.

Peki bu iki ilke nedir? Bunlar zıt nitelikler dünyasında bir tür bağlantıdır. Yin ve Yang birbirini tamamlar ve dünyanın uyumu onların etkileşiminden oluşur. Basit birkaç örnek vermek gerekirse: gündüz (Yang) her zaman geceyi (Yin) takip eder, soğuk kıştan sonra (Yin), her zaman sıcak yaz (Yang), sıcakta (Yang) serinlik isteriz (Yin) gibi… 

Yin ve Yang, karanlık ve aydınlık iki zıt enerjidir.

Biri diğerini tamamlar ve birbirini takip eder, enerji hiçbir yere gitmez, sadece birinden diğerine sorunsuzca akar. Yin ve Yang; Ay ve Güneş, gece ve gündüz, su ve ateş, soğuk ve sıcak, toprak ve gökyüzü, beden ve ruhtur. Karanlık, ağır, şekilli, pasif ve soğuk olan her şey Yin doğasına sahiptir; biçimsiz, hafif, aktif ve hafif olan her şey Yang'dır.

Yin ve Yang enerjileri birbirleriyle etkileşim halindedir ve bu etkileşim evrenin beş elementinde kendini gösterir. Bunlar; kişinin kaderi de dahil olmak üzere her şeyin bu unsurlardan oluştuğu Evren'in temel enerjileridir.

Çin'de bir inanca göre, kişinin itibarı ne kadar sağlamsa ve onun hakkında ne kadar iyi şeyler söyleniyorsa, hayatta başarıya o kadar çabuk ulaşır. Ve başarıya ulaşan kişi, aktiftir, bolluk ve zevk doludur, tabiri caizse yang hayatı yaşayan kişidir. Feng Shui sayesinde hepimiz Yang tarzında bir hayata kavuşabiliriz, ancak Yin enerjisini evinizden tamamen çıkaramayacağınızı unutmamalıyız! Her şey dengede olmalıdır, bu iki ilke birdir ve birinin yok edilmesi diğerinin parçalanmasını gerektirir.

Evinizi ve iç mekanınızı Yang tarzında donatarak uyumu unutmamalıyız, ancak denge için Yin unsurlarını getirdiğinizden emin olun. Yin ve yang miktarı dengelendiğinde, evde yaşayanlar inanılmaz bir karakter gücü ve gerektiğinde taviz verme yeteneği sergileyeceklerdir. Ne neşe ne de ilgisizlik galip gelmeyecek; davranış dengeli olacaktır.

Buna karşılık denge kişiyi büyük bir başarıya götürür. Böylelikle evdekiler uyum hali ile başarıya ulaşma fırsatı yakalar. Yin-Yang etkileşiminin çoğu zaman başkaları tarafından hissedilmediği unutulmamalıdır.

Derleyen & Çeviren
Mehmet Levent Ünal, Bengisu Ersoy

UYARI: İşbu blog içerisinde yer alan bilgi ve uygulama teknikleri tedavi amacı taşımamaktadır. Söz konusu bilgiler bu tekniği öğrenmek için eğitime katılan katılımcıyı bilgilendirmek amaçlı olup sağlık hizmeti niteliğinde değildir.Verilen bilgiler hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi mutlaka doktor tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir.
Her türlü hastalık ve benzeri tedavi gerektiren sorunlarınız için dokturunuza danışınız.