alcohol-ink-abstract-background.jpg

Vizyon Üzerine Petrov'un Görüşleri

  • Spotify Sosyal Simge

Bu yazıyı sesli olarak dinleyebilirsiniz!

''Dünya bir gizemdir, gözümüzün önünde gördüklerimiz aslında olanlardan çok farklıdır.'' 


Hindistanlı bilge Don Juan öğrencilerine kapsamlı algılama ilkelerini böyle açıklamaya başlamıştı. Bu; farklı bir bakış açısından baktığımızda eski mistik geleneklerde her zaman 'vizyon' olarak adlandırıldı. Şunu söylemeliyim ki; 'görebilmek' bir savaşçının yolunda olan en zor görevdir, ve burada savaşçının hangi geleneğe ait olduğunun bir önemi yoktur. 'Görme' eylemi gerçekleştirildiğinde kişi, kozmostaki enerji akışlarını oldukları gibi algılamaya başlar ve ek olarak kişinin algısını her şeyin özüne erişebilecek şekilde genişletmesi gerekir. Bizim dilimizde vizyon hakkında konuşmak hiçbir zaman yeterli olmayacaktır, çünkü gören kişi gözleri kapalı haldeyken de dünyayı tüm enerjisel konfigürasyonu ile algılar. Bu nedenle 'görme' eylemi ile ilgili her şey benzersizdir, bu durum sıradan görsel algı ile karıştırılmamalıdır ve dilimizde bu eylemi açıklayabilen herhangi bir terim yoktur. 


Kozmoenerji geleneğimizdeki bu durum, zamanla ek kozmik titreşimler algılayarak elde edilir. Uzaydaki enerji alanlarının titreşimleri, kişinin enerji kabuğu ile de rezonansa girdiği için, kozmoenerji savaşçısının görme eylemini sıradan insanlar gibi yalnızca gözleri ile değil, tüm vücudu ile yaptığı söylenebilir. 'Görme' eylemi gerçekleştiğinde kozmoenerji savaşçısının gördüklerini yanlış yorumlamasının imkansız olduğunu da ekleyebiliriz. Bu aslında 'doğrudan bilgi' dir ve hatalar yalnızca gören kişi gördüklerini kelimeler ile aktarmaya çalıştığında ortaya çıkar.


Hazırlıksız biri için kendiliğinden ortaya çıkan 'vizyon' durumu enerjetik olarak tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu durumu açıklığa kavuşturabilmek adına geçtiğimiz yüzyılın ünlü ezoteriği P.D.'nin çalışmalarından alıntı yapacağım, bu 'Deneysel Mistisizm' başlığı altında yayınlanmıştı.

''Deneylerle ilgili en sıra dışı şey, geri dönüş, yani yaşam dediğimiz normal duruma geçişti. Bu an hayal ettiğim gibi bir şekilde ölümü anımsatıyor aslında. Geri dönüş genellikle bir gece önceki gecede yaptığım deneyden sonra sabah uyandığımda oldu. Deneyler genellikle uyku ile sonlandı, uyku sırasında muhtemelen normal bir duruma geçtim ve her sabah uyandığımız dünyaya uyandım. Ancak şimdi bu dünyanın içinde gerçekten acı veren bir şey var, inanılmaz derecede boş, renksiz ve cansız görünüyordu. Onunla ilgili her şey tahtadan yapılmış tekerlekler, düşünceler, ruh halleri ve hisleri olan dev bir tahta makine gibiydi. Her şey çok yavaş, zar zor ve kasvetli büyük bir gıcırtıyla hareket ediyordu. Her şey ölü, ruhsuz ve duygusuzdu. Gerçek olan bir dünyadan sonra gerçek olmayan bir dünyada, yaşamdan sonra ölümle, sonsuz bir dünyadan, sınırlanmış, parçalara ayrılmış bir dünyadaki bu dakikalar korkunçtu…’’

Her insanın böyle bir şoktan kurtulamayacağı konusunda hemfikir olalım, başarılı ve güvenli bir pratik yapabilmek adına savaşçının yaşamındaki tutumlarını gözden geçirmeyi sağlayan, geleneksel yaşam değerlerini ve genel olarak kültürel değişimlerin teknolojik paradigmalarındaki değişiklikler için, ciddi bir psikolojik antrenman gerekir. Dünyanın mevcut olan tüm tanımının yeniden yapılanması hatrasayılır bir zaman alır ve her insan için bu süre farklılık gösterir.


Aktif sosyal aktivitelerinde davranışlarının tutarsızlığını kabul etmek, insanlar için zordur. Sonuçta kariyer, refah, çevrenizdeki insanlara, sevdiklerinize yani genel olarak hayata ve aslında ölüme karşı olan fikirlerinizi gözden geçirmelisiniz. Elbette kişinin kendi ölümünü analiz etmesi toplumumuz tarafından etik kabul edilmiyor. Bazı nedenlerden dolayı bu konu pas geçiliyor ve tartışılması uygunsuz kabul ediliyor. Kişinin kendi ile konuşurken bile kendi ölüm sorunu korku duvarına çarpar ve konu tartışmaya kapanır. Bu analiz yolunda yaşamın doğal değerini önemli ölçüde tüketen ve aşılmaz bir engel haline getiren şey korkudur. 
Sıradan insanların aksine bilgi yolunda yürüyen savaşçılar bu konudan korkmazlar ve onu engellemezler, aksine, yaşam yollarındaki tarafsız danışmanlarının sadece kendi ölümleri olabileceğine inanırlar. Örneğin Toltekler ölümün her insanın sol omzunun arkasında olduğuna inanıyor, ona aniden bir soru ile döndüğünüzde cevabı son derece dürüst ve şüphesiz alacaksınız. Sizin yapmanız gereken yalnızca bu soruyu soracak cesareti bulmak, ne yazık ki çok az insan bunu yapabilir. 


Görme durumuna gelirsek.. son yıllarda bu yetiye ulaşmak için daha önceden kullanılan gizli teknikleri açık olarak basında görmeye başladığımızı belirtmek isterim. Avrupa bilincinde en erişilebilir olan ve uzun yıllar boyunca okuyucusuna sadece edebi bir analiz ile değil, aynı zamanda 'vizyon' olarak da parlak araştırmalar sunan Alexei Ksenziuk’tur. (1995-2001) Bu konuya kozmoenerji kitabımda önemli bir yer verdim. Sözel analizden sonsuza kadar kaçınan bu en önemli konunun seçilmiş açıklama biçiminin yani 'vizyon' durumunun pratik ve entelektüel kavrayışında kozmoenerjetik geleneğin takipçilerine hizmet edeceğini umuyorum.
Bilinç; kontrol ve organizasyon konusundaki en güçlü faktördür. İşte bu yüzden Evren’in titreşimlerine ek olarak, algılama yönünden genişlemek amacı ile gerçek bir değeri takip eder. Ayrıca bilincin enerjetik bir fenomen olarak görülebileceğini de unutuyoruz. İşleyişinin doğası ve ilkeleri bugüne kadar gizemini koruyan bir fenomendir. Bu ifadenin ölçüsünü abartmadan, istisnasız insanlığın tüm potansiyellerinin burada sonuçlandığını söyleyebiliriz. Başka bir deyişle, siz ve ben, başka bir bilinci kontrol edebiliyor ve yeni gerçeklikler yaratabiliyoruz, kendi bilincimizi kontrol etme ilkelerini - bir insanın tek gerçek yaratıcı unsuru - öğrendik.

Akademisyen V.A. Petrov

Derleyen & Çeviren

Mehmet Levent Ünal, Bengisu Ersoy